نمای کامپوزیت پنل آلومینیوم

نمای کامپوزیت پنل آلومینیوم طراحی اولیه پروژه(سه بعدی-3D) با پیشنهاد کارفرما و نظر آرشیتکت با توجه به وضعیت ظاهری موجود و با توجه به قابلیتهای ورق کامپوزيت و شیشه.

مراحل طراحی،اجرا و نصب کامپوزيت پنل آلومينيوم :

1- طراحی اولیه پروژه(سه بعدی-3D) با پیشنهاد کارفرما و نظر آرشیتکت با توجه به وضعیت ظاهری موجود و با توجه به قابلیتهای ورق کامپوزيت و شیشه.

2- وضعیت موجود ساختمان با استفاده از دوربین های پیشرفته برداشت و اطلاعات آن به صورت فایل سه بعدی ترسیم و در اختیار آتلیه طراحی قرار می گیرد .بدین صورت وضعیت واقعی موجود ساختمان براساس مختصات تهیه و کلیه المانهای موجود شناسه گذاری می گردد.

3- آتلیه طراحی با اطلاعات موجود بهترین راه حل را جهت پوشیدن ناترازی و ناگونیایی سازه و همچنین مدولاسیون مناسب جهت نما را تهیه و به کارفرما به صورت نقشه های شاپ دراوينگ ارائه می دهد. پایان این مرحله از کار زمانی است که بهره وری کامل و رضایت کارفرما جلب گردد.

4- در نهایت تیم طراحی با توجه به نقشه های مورد تایید کارفرما اقدام به تهیه نقشه های اجرايی جهت آغاز به کار عملیات نصب ورق کامپوزيت می کنند . این نقشه ها شامل نقشه های اجرای زير سازی ورق کامپوزيت،فریم لس،کرتین وال،ساندويچ پنل دکوراتيو،لوور آلومينيومی،شيدر ،نمای چوب ترمو و ... و همچنین نقشه های توليد و نصب ورق کامپوزيت ،فریم لس و ...می باشد.

5- آغاز عمليات اجرايی غالبا با پیاده سازی و اجرای کمر بند های نگه دارنده زیر سازی نما آغاز شده و سپس توسط نصب پروفیل های آهنی و آلومینومی ادامه می یابد.

6- ورق های کامپوزیت به صورت نیمه جعبه روی نما نصب می شوند. برای تهیه این ورق ها عملیات برش کاری از شیت خام، شیار زنی، خم کاری و مونتاژ انجام می پذیرد(امروزه با استفاده از تکنولوژی جدید برش و شيار ورق ها ی کامپوزيت توسط دستگاه های CNC صورت می پذیرد .که باعث بالا رفتن دقت و سرعت در تولید ورق کامپوزیت می شود .

7- بعد از تولید و مونتاژ ورق های کامپوزيت , ورق کامپوزيت در جای خود با توجه به نوع سیستم اتصال نصب می گردد.

 

خدمات آکام گستر کيش (AGK) در بخش اجرا

 • طراحی فاز 2 نما توسط کادر مجرب متشکل از مهندسین
 • استفاده و بهره گیری از آخرین تکنولوژی تولید ورق کامپوزيت ، اعم از برش و شیار با دستگاه های CNC
 • اجرای سيستم های مختلف نصب ورق کامپوزيت(فيکس، هنگ و ...) با توجه به شرایط خاص ساختمان
 • نورد با دستگاه نورد به طول 3 متر و دستگاه های پرس ورق کامپوزيت جهت فرم های خاص
 • آب بندی نما با متریال اختصاصی آکام گستر کیش(AGK)اعم از لاستیک های درز بندی،چسب های مخصوص،تسمه و غیره .
 • استيفنرهای از پیش تولید شده جهت جلوگيری از اعوجاج مدول های بزرگ و اجرای سيستم های تعلیق ورق در نما
 • کنترل پروژه توسط ابزار دقيق در طی مراحل اجرا
 • استفاده از جوش پلی اتيلن و فرایند های جانبی در شرایط خاص

 

سيستم های نصب ورق های کامپوزيت:

سيستم فيکس آهن (کامپوزيت پنل آلومينيوم)

در این سیستم جهت اجرای کمربندی های اصلی زیر سازی از پروفيل های آهنی با مقطع مشخص و متناسب با ابعاد ساختمان و طرح مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین جهت ساخت شبکه ای از آکس بندی های افقی و عمودی متصل به کمربندی که محل نصب ورق های کامپوزیت و یا نمای شیشه را مشخص می کنند نیز از پروفیل های آهنی مشابه استفاده می گردد. با توجه به نوع سیستم فیکس آهن کلیه اتصالات آهنی بوسیله جوش انجام می پذیرد و تنها جهت نصب ورق های کامپوزیت بررسی پروفیل ها از نبشی های آلومینیومی استفاده می گردد.آب بندی در این سیستم توسط چسب سیلیکون و یا نوارهای لاستیکی صورت می پذیرد.

سيستم فيکس آلومينيوم (کامپوزيت پنل آلومينيوم)

در این سیستم جهت جلوگیری از خورندگی بین آهن و آلومینیوم از لاستيک دی الکتريکال استفاده می گردد.این سیستم دارای قابلیت رگلاژ بیشتری نسبت به سیستم فیکس آهن و همچنین به علت استفاده از آلومینیوم،سازه سبک تر نسبت به فیکس آهن می باشد. آب بندی در این سیستم مانند سیستم فیکس آهن توسط چسب سیلیکون و یا نوارهای لاستیکی صورت می پذیرد.

سيستم هنگ (کامپوزيت پنل آلومينيوم)

در این سیستم پس از اجرای کمربندی های آهنی جهت شکل گرفتن ساختار زیر سازی،نبشی های آهنی با مشخصه سوراخ لوبیایی روی کمربندی ها مطابق با آکس بندی ارائه شده در نقشه های اجرایی،نصب می گردند.در مرحله بعد،ناودانی های ریلی آلومینیومی با مقطع مشخص در آکس نبشی های آهنی بوسیلهبراکت های آلومینیومی با دو سوراخ لوبیایی به زیر سازی متصل می شوند.در این سیستم همانند سیستم فیکس آلومینیومی جهت جلوگیری از خوردگی بین آهن و آلومینیوم از لاستیک دی الکتریکال بین لامل آلومینیومی و نبشی آهنی استفاده می گردد. ورق های کامپوزیت بوسیله اتصالاتی آلومینیومی به شکل ناودانی(بچه ناودانی)که در داخل لامل های آلومینیومی می باشند بر روی لامل ها نصب می گردند(نحوه اتصال ورق به ناودانی با شیوه های مختلفی اجرا می گردد که باعث ایجاد تفاوت در سیستم های هنگ می گردد که از آن جمله می توان به سیستم هوک اشاره نمود )

مزايای سيستم هنگ (کامپوزيت پنل آلومينيوم) :

 • با توجه به اینکه تمام اجزای زیر سازی و رو سازی از یک جنس(آلومینیوم) می باشند،انقباض و انبساط اجزا در اثر تغییر دما مشابه هم بوده که این امر از دفرمه شدن و خرد شدن جلوگیری می کند.
 • آب بندی در این سیستم بصورت مکانیکال بوده و نیاز به استفاده از چسب های سیلیکون و یا لاستیک آب بندی نمی باشد،که با توجه به کوتاه بودن عمر چسب های سیلیکون و لاستیک های آب بندی استفاده نکردن از موارد فوق از نقاط قوت این سیستم به شمار می آید.
 • قطعات متناسب با وزن خود روی بولتها قرار می گیرند که به علت فرم خاص مونتاژ ورق های کامپوزيت در هنگام زلزله و یا وزش باد های شدید از محل خود خارج نمی گردند و از پایداری بالایی در برابر نیروهای جانبی برخوردار می باشند.

سيستم H (کامپوزيت پنل آلومينيوم)

در این روش زیر سازی با استفاده از پروفيل های آهنی بر روی نما نصب شده، سپس با استفاده از پروفيل های آلومينيومی با سطح مقطع H، ورقهای کامپوزیت پانل آلومینیومی بدون نیاز به لبه های برگشتی در روش های قبل قاب می شوند . از مزیت های این روش می توان به حذف مشکلات مربوط به آب بندی، صرفه جویی در هزینه ها و همچنین افزایش سرعت اجرایی پروژه اشاره نمود .